Reklama
  • Środa, 18 września 2013 (08:05)

    Dorota Kolak. Wariatka? Tylko w serialu

Choć do emerytury jeszcze jej daleko, została najbardziej rozrywkową emerytką w Polsce. I tylko… skandali jej trochę brak!

Chociaż Dorota Kolak jest aktorką od 1980 roku, przez 14 lat znana była głównie miłośnikom teatru. W 1994 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranie tv. W „Radiu Romans”, jednej z pierwszych polskich telenowel, zagrała Wandę Kreft, współwłaścicielkę rozgłośni radiowej.

Reklama

Dziś jest kochana m.in. za rolę zwariowanej Ireny w „Przepisie na życie”.

Czy w momencie, gdy dostała Pani propozycję roli, nie było szoku: „Jak to, emerytka, ja?!”

DOROTA KOLAK: Gdy pani to mówi, uświadamiam sobie, że chyba tak było (śmiech). Ale szybko się skoncentrowałam na naszej radosnej czwórce i na szczęście ta emerytura mi umknęła. Skupiłam się na tym, co było do zagrania, a było tego na szczęście dużo…

Spodziewała się Pani, że rola, która w założeniu nie jest pierwszoplanowa, odniesie taki sukces?

Nie. Mało tego, na początku nasza paczka była przecież zdecydowanie na drugim, a nawet trzecim planie, więc w ogóle nam to nie przyszło do głowy, zresztą nikomu z ekipy.

To chyba obsadzenie tak różnych ludzi – jak ja i Iwona Bielska, Sławek Orzechowski i Wojtek Duryasz – z tego zderzenia wyszedł dobry efekt. Że bawimy się, jesteśmy wiarygodni. Ale nikt z nas – w każdym razie ja na pewno – nie spodziewał się takiego sukcesu.

Ma Pani takich superprzyjaciół jak w „Przepisie na życie”?

Mam. To grupa mniej więcej dziesięciu osób. Ludzie, z którymi lubię być, którzy się wzajemnie akceptują, mając różne poglądy i doświadczenia.

Ludzie, którzy – tak jak nasza serialowa grupka – ciągle lubią się bawić, potańczyć, pośpiewać. Może wreszcie przyszedł taki czas, że później się starzejemy i np. spontaniczny wypad na żagle czy bankietowanie do białego rana na emeryturze nie stanowią żadnego problemu.

W tym serialu roznosi Panią energia i ma Pani sto pomysłów na minutę. Czy podobnie jest w życiu?

Dokładnie odwrotnie. Myślę, że ja sobie tym wariactwem kompensuję dosyć spokojne życie rodzinno-zwyczajne.

Ktoś, kto ciągle podróżuje, rodzinnie i zawodowo, po całej Polsce, mówi: „Moje spokojne życie”?

Oczywiście mówię o takim porządku, że np. ze skandalami mam problem (śmiech). Od 33 lat mam jednego męża i nic ekscytującego dla postronnych się u mnie nie dzieje. „Kompensuję” to jest dobre słowo, bo być może czuję jakąś nieuświadomioną tęsknotę za takim szaleństwem.

A w „Barwach szczęścia” gra Pani wzorowo poukładaną Annę…

Obie postaci są mi w jakiś sposób bliskie, ale mimo mojego uporządkowania, chyba bardziej mogłabym być taką babcią jak Irena niż Anna. Nie chcę zastępować rodziców.

Uchyli Pani rąbka tajemnicy, czy Irenie powiedzie się z Michałem?

Z Michałem uda się, ale to będzie związek cały czas dynamiczny. Pojawią się nowe postaci, które trochę poprzeszkadzają. Bo to jest miłość drapieżna, konfrontacyjna. I dobrze, że w tym wieku może między ludźmi tak iskrzyć!

Rozmawiała Katarzyna Sobkowicz

Dowiedz się więcej

Dorota Kolak nawet w rodzinie jest otoczona przez samych aktorów! Jej mąż, Igor Michalski, grał m.in. w „Radiu Romans” i „Barwach szczęścia”, poza tym jest dyrektorem teatru w Kaliszu.

Ich córka Katarzyna Z. Michalska też jest aktorką. Nawet teś ciowie Doroty Kolak byli aktorami (Stanisław Michalski zdobył popularność rolą pułkownika Potulickiego w „Rodzinie zastępczej”).

Artystka utrzymuje, że nie marzy o jakichś szczególnych rolach, ponieważ dostała już wiele prezentów od swego anioła teatralnego i nie chciałaby go wkurzyć nowymi żądaniami.

W skrytości ducha ma jednak pragnienie mało realne: chciałaby zagrać Szekspirowskiego Ryszarda III! Kto wie, w końcu Teresa Budzisz-Krzyżanowska grała Hamleta…

Telemax
Więcej na temat:Rota | Pani | O.N.A. | romans

Zobacz również

  • W Przepisie Anka i Jerzy wybaczają sobie ostatnie potknięcia. Dochodzą do wniosku, że ich uczucie jest na tyle silne, że przetrwa każdą życiową burzę. Jerzy wyznaje swojej ukochanej miłość,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.