Reklama
  • Środa, 18 września 2013 (08:05)

    Dorota Kolak. Wariatka? Tylko w serialu

Choć do emerytury jeszcze jej daleko, została najbardziej rozrywkową emerytką w Polsce. I tylko… skandali jej trochę brak!

Chociaż Dorota Kolak jest aktorką od 1980 roku, przez 14 lat znana była głównie miłośnikom teatru. W 1994 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranie tv. W „Radiu Romans”, jednej z pierwszych polskich telenowel, zagrała Wandę Kreft, współwłaścicielkę rozgłośni radiowej.

Reklama

Dziś jest kochana m.in. za rolę zwariowanej Ireny w „Przepisie na życie”.

Czy w momencie, gdy dostała Pani propozycję roli, nie było szoku: „Jak to, emerytka, ja?!”

DOROTA KOLAK: Gdy pani to mówi, uświadamiam sobie, że chyba tak było (śmiech). Ale szybko się skoncentrowałam na naszej radosnej czwórce i na szczęście ta emerytura mi umknęła. Skupiłam się na tym, co było do zagrania, a było tego na szczęście dużo…

Spodziewała się Pani, że rola, która w założeniu nie jest pierwszoplanowa, odniesie taki sukces?

Nie. Mało tego, na początku nasza paczka była przecież zdecydowanie na drugim, a nawet trzecim planie, więc w ogóle nam to nie przyszło do głowy, zresztą nikomu z ekipy.

To chyba obsadzenie tak różnych ludzi – jak ja i Iwona Bielska, Sławek Orzechowski i Wojtek Duryasz – z tego zderzenia wyszedł dobry efekt. Że bawimy się, jesteśmy wiarygodni. Ale nikt z nas – w każdym razie ja na pewno – nie spodziewał się takiego sukcesu.

Ma Pani takich superprzyjaciół jak w „Przepisie na życie”?

Mam. To grupa mniej więcej dziesięciu osób. Ludzie, z którymi lubię być, którzy się wzajemnie akceptują, mając różne poglądy i doświadczenia.

Ludzie, którzy – tak jak nasza serialowa grupka – ciągle lubią się bawić, potańczyć, pośpiewać. Może wreszcie przyszedł taki czas, że później się starzejemy i np. spontaniczny wypad na żagle czy bankietowanie do białego rana na emeryturze nie stanowią żadnego problemu.

W tym serialu roznosi Panią energia i ma Pani sto pomysłów na minutę. Czy podobnie jest w życiu?

Dokładnie odwrotnie. Myślę, że ja sobie tym wariactwem kompensuję dosyć spokojne życie rodzinno-zwyczajne.

Ktoś, kto ciągle podróżuje, rodzinnie i zawodowo, po całej Polsce, mówi: „Moje spokojne życie”?

Oczywiście mówię o takim porządku, że np. ze skandalami mam problem (śmiech). Od 33 lat mam jednego męża i nic ekscytującego dla postronnych się u mnie nie dzieje. „Kompensuję” to jest dobre słowo, bo być może czuję jakąś nieuświadomioną tęsknotę za takim szaleństwem.

A w „Barwach szczęścia” gra Pani wzorowo poukładaną Annę…

Obie postaci są mi w jakiś sposób bliskie, ale mimo mojego uporządkowania, chyba bardziej mogłabym być taką babcią jak Irena niż Anna. Nie chcę zastępować rodziców.

Uchyli Pani rąbka tajemnicy, czy Irenie powiedzie się z Michałem?

Z Michałem uda się, ale to będzie związek cały czas dynamiczny. Pojawią się nowe postaci, które trochę poprzeszkadzają. Bo to jest miłość drapieżna, konfrontacyjna. I dobrze, że w tym wieku może między ludźmi tak iskrzyć!

Rozmawiała Katarzyna Sobkowicz

Dowiedz się więcej

Dorota Kolak nawet w rodzinie jest otoczona przez samych aktorów! Jej mąż, Igor Michalski, grał m.in. w „Radiu Romans” i „Barwach szczęścia”, poza tym jest dyrektorem teatru w Kaliszu.

Ich córka Katarzyna Z. Michalska też jest aktorką. Nawet teś ciowie Doroty Kolak byli aktorami (Stanisław Michalski zdobył popularność rolą pułkownika Potulickiego w „Rodzinie zastępczej”).

Artystka utrzymuje, że nie marzy o jakichś szczególnych rolach, ponieważ dostała już wiele prezentów od swego anioła teatralnego i nie chciałaby go wkurzyć nowymi żądaniami.

W skrytości ducha ma jednak pragnienie mało realne: chciałaby zagrać Szekspirowskiego Ryszarda III! Kto wie, w końcu Teresa Budzisz-Krzyżanowska grała Hamleta…

Telemax
Więcej na temat:Rota | Pani | O.N.A. | romans

Zobacz również

  • „To suknia, w której miałam zagrać Kopciuszka. Mama szyła mi ją dwie noce. Była piękna! Błękitna, z białym tiulem. A diadem robił tata – z tektury, gumki i potłuczonych bombek. Niestety,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.